Nov
2
7:30 pm19:30

Bogdan Trojak

Veřejné čtení básníka a překladatele, předního představitele básnické generace 90. let

Bogdan Trojak se narodil v roce 1975 v Českém Těšíně. V roce 1995 založil spolu s Vojtěchem Kučerou časopis Weles. Působil také jako šéfredaktor magazínu Neon a internetového časopisu Lumír. Vydal čtyři básnické sbírky, jeden soubor, obsahující dosud nepublikovanou skladbu, a sbírku povídek. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena a Ceny Magnesia Litera za poezii.

 
 
View Event →
Oct
26
7:30 pm19:30

Drátem do oka V: Ivan Matoušek, Fotr a Petr

Prozaik Ivan Matoušek pouští a komentuje otcovskou grotesku, kterou natočil v polovině 80. let.
Komentář Petr Král
Úvod Karolina Jirkalová

Ivan Matoušek se narodil v roce 1948 v Praze. Je doktorem přírodních věd, donedávna se živil jako kontrolor jakosti léčiv v Horních Měcholupech. Výtvarník, filmař a především spisovatel. Patří k nejdůležitějším prozaikům současné české literatury. Naposledy vydal román Oslava (2009), který byl oceněn Cenou Magnesia Litera za prózu.

 
View Event →
Jana Beňová a Ivan Štrpka
Oct
19
7:30 pm19:30

Jana Beňová a Ivan Štrpka

Básník, prozaik, textař a překladatel Ivan Štrpka se narodil v roce 1944 v Hlohovci. Studoval španělštinu a slovenštinu na FF Univerzity Komenského, pracoval jako časopisecký a nakladatelský redaktor, jako dramaturg ve Slovenské televizi. V 70. letech nesměl publikovat. V 90. letech pracoval jako šéfredaktor časopisu Kultúrny život, od roku 1999 je šéfredaktorem časopisu Romboid. Člen básnické skupiny Osamělí běžci (Laučík, Repka, Štrpka). Vydal více než deset básnických sbírek a souborů textů (významná je spolupráce s Dežem Ursinym). Překládá ze španělštiny a portugalštiny. Sbírka Medzihry. Bábky kratší o hlavu vyšla v roce 2001 v nakladatelství Torst.

Jana Beňová (1974) žije v Bratislavě. Pracuje v deníku Sme. Vydala tři básnické sbírky, dva romány a jednu sbírku povídek. Román Plán odprevádzania (Café Hyena) z roku 2008 vyšel také v českém překladu Miloslava Zelinského pod názvem Café Hyena (Plán vyprovázení) (Paseka 2010).

Ve spolupráci s Literárnym informačným centrom

 
 
View Event →
Oct
12
7:30 pm19:30

Pavel Kolmačka, Moře

Pavel Kolmačka
Moře
Veřejné čtení z nové sbírky

„Kolmačka má schopnost v pár črtách přesně evokovat konkrétní situaci, ať každodenní či hraniční, a záznam chvíle či hmatatelný detail se pro něj stává metafyzickou metaforou tíhy, krásy či mystičnosti lidské existence.“
Kateřina Rudčenková, LN

„A pak že nemáme moře? A pak že dnes nejsou velcí básníci. Jazykem bestsellerových žebříčků si tady na rovinu můžeme říci, že Moře se již teď o prázdninách zdá být českou básnickou knihou roku. Respektive: bude těžké najít sbírku, která by Moře letos dokázala překonat.“
Ondřej Horák, HN

Pavel Kolmačka (1962), básník, prozaik, překladatel z angličtiny. Debutoval v roce 1994 sbírkou Vlál za mnou směšný šos. V roce 1998 vydal sbírku Viděl jsi, že jsi. Po delší odmlce vyšel v roce 2006 román Stopy za obzor, který byl nominován na Státní cenu za literaturu. Sbírka Moře vyšla v letošním roce v nakladatelství Triáda.

 
View Event →
Oct
5
7:30 pm19:30

Małgorzata Rejmer, Toximie / Toksymia

Nové druhy. Někdy i čeledi.
Mladá polská próza a poezie 1
Małgorzata Rejmer
Toximie / Toksymia

První čtení nového cyklu, který představuje nejmladší osobnosti polské prózy a poezie.
Úvod, komentáře a debata s autorkou Bára Gregorová a Lucie Zakopalová.
Česky a polsky, tlumočeno.

Małgorzata Rejmer (1985), prozaička a básnířka, doktorandka v Institutu polské kultury Varšavské univerzity, studuje také psychologii a amerikanistiku. Loni vydala román Toximie, který byl polskou kritikou označen za nejvýraznější debut roku 2009.

„Mladá autorka bezpochyby volí temné stránky života. Portrétuje svět lidí odpudivých, ošklivých a zlých, kteří budí stejné množství odporu jako soucitu. Předností tohoto románu je, že se maximálně přibližuje svým hrdinům a odhaluje v nich skryté démony, ani na moment však neztrácí svou důvěryhodnost, ačkoli hrdinové mají groteskní rysy a návyky. Silnými stránkami spisovatelky jsou také smysl pro humor a cit pro jazyk, básnický a zároveň adekvátní pro zvolenou optiku.“
Marta Mizuro

Ve spolupráci s Polským institutem v Praze

 
View Event →