Filtering by: koncert

Bliky
May
9
7:30 pm19:30

Bliky

Fedor Gál – slovo

Miroslav Tóth – elektronika, soprán saxofon

Miroslav Tóth a Fedor Gál od začátku pandemie covidu až po dnešek zaznamenávají „bliky“ (momentky, obrazy událostí, fragmenty rozhovorů, dějů...) hudbou a slovem. Fedor Gál nyní už druhý týden vytváří záznam na téma Mariupol. Při každé prezentaci se na „staré“ záznamy vrství nové, které odrážejí situaci „tady a teď“.

 
2022 05 09 Bliky – Fedor Gál, Miroslav Tóth
View Event →
Sifon
Apr
18
8:00 pm20:00

Sifon

Ondřej Anděra je tvůrce filmové a divadelní hudby, perkusista, rapper a producent, známý především jako hlas a tvář dnes již legendární skupiny W.W.W. Ve Fra se Anděra představí sólově pod pseudonymem Sifon s elektronickým live setem, rozšířeným o netradiční nebo exotické perkuse.

Světlo: Ore Gone (Lunchmeat)

View Event →
Pjoni
Mar
14
8:00 pm20:00

Pjoni

Slovenský hudebník a producent Jonatán Pastirčák patří k nejaktivnějším postavám současné elektronické scény - ať už zrovna vystupuje jako radikální beatmaker ISAMA ZING, experimentátor PJONI nebo ve spojení s Katarzií, Ľubomírem Burgerem či Ink Midgetem.

Ve svojí tvorbě pracuje především s dekonstrukcí beatové elektroniky, odkazující na aktuální klubové trendy, a precizním sound designem. V café Fra vystoupí Jonatán pod svým nejstarším pseudonymem Pjoni a svůj set doprovodí akustickým violoncellem.

Světlo: Ore Gone (Lunchmeat)

Kapacita omezena, 30 lístků, 100 Kč předprodej/150 Kč na místě, lístky jsou k mání přímo v café Fra.

View Event →
Lázně Kobalt
Mar
29
7:30 pm19:30

Lázně Kobalt

Lázně Kobalt jsou společným projektem básníka Ivo Stefana a hudebníka Jakuba Novosada. Jejich tvorba se poprvé protnula před dvaceti lety ve Vsetíně, kde se oba narodili a kde dnes nežije ani jeden z nich. První etapu spolupráce uzavřelo album Kopisty (2000), které však nikdy nevstoupilo do žádné distribuční sítě. Pak se jejich cesty rozešly k různým vlastním projektům. Od roku 2014 spolu znovu intenzivně spolupracují, už pod názvem Lázně Kobalt. V roce 2016 vydali v nakladatelství Polí5 album Lustry v zemětřesení

Základní charakteristikou jejich tvorby je významová rovnocennost hudby a textu, která se odráží i v tvůrčím procesu – některé hudební kompozice vznikají na text, jiné jsou mu naopak předobrazem. Alex Švamberk v recenzi odhalil zdroje společné tvorby ve vážné hudbě a rozhlasových hrách.

 
2018 03 29 Lázně Kobalt
View Event →
Kutya
Dec
12
7:30 pm19:30

Kutya

Kutya (Markéta Lisá). Elektronické písně o touze, lásce, přírodě, všedních hrdinech všedních chvil a nechuti tyto okamžiky kazit. Sólové vystoupení designérky, výtvarnice, hudebnice známe ze skupin Audiofenky a Midi lidi, autorky scénické hudby, VJky a také autorky osobitých hudebních videoklipů.

 
2017 12 12 Kutya
View Event →
Adéla Knapová, Nemožnost nuly & Vilém Vlček & Guillermo Cabrera Infante, Tři truchliví tygři & konec sezony
Jun
28
7:30 pm19:30

Adéla Knapová, Nemožnost nuly & Vilém Vlček & Guillermo Cabrera Infante, Tři truchliví tygři & konec sezony

20 h Adéla Knapová, Nemožnost nuly, uvedení novinky Fra za přítomnosti autorky čte Erik Lukavský

21 h Vilém Vlček, cello, Bach a Lutosławski (15minutový koncert před Café Fra)

22 h Anežka Charvátová, Guillermo Cabrera Infante, Tři truchliví tygři

fotky z celé sezony (Lipár, Hanušová), komentáře, třešňě (hodně)

 

Petr Borkovec, Nemožnost nuly

Hlavní postava Nemožnosti nuly nemá jméno (nemají ho ani jiné postavy), je nevýrazná, až je neviditelná, mimo zorná pole všech; je to ten, kterému se život prostě jen tak přihodil. Na malém městě, které taky nemá jméno. Život se pořád odkládá, každý den nesčetněkrát, a to odkládání je plné detailů a drobných prací. A když se zdá, že už se s tím začne (Mluv! Žij!), tak se začne nějak špatně, okamžitě se ví a vidí, že je to špatně, už se jen čeká, až se to zvrtne, což se vzápětí stane – a pak se zase pokračuje v oddalování.

Čtu ten text, skládám si kus po kusu příběh bezejmenného – pomalu a s jistotou. A do toho jako by neustále vrůstal, padal, valil se (jako neodbytná plazivá rostlina, jako nějaká neskladná těžká věc, jako průtrž špinavé vody) jiný děj. To odkládání života, nežití života atp. tu není jen formulováno (i když to taky a pořád, v mnoha variacích, které se po celou dobu vracejí, až z nich bolí hlava), je především ukazováno, zjevováno. Adéla Knapová dovede plíživou marnost ukázat s velkou smyslovou intenzitou na věcech, zvířatech, rostlinách (hodně ovoce a zeleniny!), lidských tvářích a tělech a jejich částech. Dává si záležet na neveselých situacích a konfiguracích, které pro ně vytváří. Na střídání vzdálenosti, odkud je pozoruje a popisuje. Její text je plný rozmluv věcí (chvílemi jsme jak v podivných bajkách), zvláštních rostlinných metafor a přirovnání, vizuálně umanutých popisů. A ty rozmluvy a popisy a přirovnání upomínají skoro vždy na tíhu světa (ne na jeho zářivost).

Tohle mi při prvním rychlém čtení přišlo pozoruhodné a silné. Padání a zarůstání a valení se světa do lidského příběhu (i kolem příběhu); jak to, co nemá jméno, co je zaměnitelné, co se jen přihodí – jméno konec konců dostává, je nakonec jedinečné a nevyhnutelné.

 
2016 06 28 Knapová, Vlček, Cabrera Infante, konec sezony
 
View Event →
Kolektiv
Feb
16
7:30 pm19:30

Kolektiv

Vítr skoro nefouká, a tak by se na první pohled mohlo zdát

Několik hostů s laptopy. Píší, pracují, chatují, brouzdají po sociálních sítích? Akustická performance skupiny Kolektiv založená na překladu a algoritmickém řazení počítačově generovaných textů. 

Kolektiv je otevřené mezinárodní sdružení tvůrců algoritmických vizuálů a elektronických hudebníků respektujících tradici live codingu, umělecké formy využívající programování v reálném čase. Její složení se proměňuje mezi pěti až dvanácti hráči. Intervenci do prostoru FRA připravili Michal Cáb, Martin Blažíček, Kryštof Pešek, Katarína Gatialová a Alexandra M. Cihanská.


2016 02 16 Kolektiv

View Event →
Boris Lenko, akordeon
Oct
20
7:30 pm19:30

Boris Lenko, akordeon

slovenská řada, koncert

Boris Lenko (akordeon)
Bach, Ligeti, Zorn, Zeljenka, Lenko, Machajdík, Kupkovič
a tři nové básně Erika Grocha
Spolupráce Slovenský institut

Slovenský akordeonista (a také skladatel), jehož repertoár zahrnuje klasickou hudbu, soudobou hudbu i jazz, účastník a hybatel různých crossoverových projektů (Požoň sentimentál, Phurikane giľa, ALEA, Chassidic Songs). Do akordeonového repertoáru vnesl – v slovenském kontextu – mnoho nového, především uváděním skladeb významných osobností poválečné americké a evropské scény (J. Zorn, M. Kagel, M. Lindberg, G. Klucevsek, L. v Vierk, L. Berio, M. Sørensen) a soustavným premiérováním nových slovenských děl (J. Beneš, P. Zagar, M. Burlas, P. Machajdík, I. Zeljenka, I. Szeghy, M. Piaček, J. Iršai, Ľ. Burgr, L. Kupkovič…)

Lenko si nemyslí, že akordeon je největší úkaz po zmizení Atlantidy – to je mezi akordeonisty vzácné. Peter Breiner

 
 
2015 10 20 Boris Lenko (akordeon)
View Event →