Back to All Events

Designreader.org živě: Nejkrásnější knihy roku

  • café fra 15 Šafaříkova Praha, Hlavní město Praha, 120 00 Czech Republic (map)

Tentokrát o Nejkrásnějších knihách roku 2014. Soutěž každoročně vypisuje Památník národního písemnictví. Vedle tří hlavních finalistů v příslušné kategorii se do užšího výběru dostane několik knih, prezentovaných na výstavách v Praze a Brně. Finalisté pak postupují do mezinárodních soutěží.
Nechceme rozporovat rozhodnutí odborné poroty, zajímá nás význam a odezva celé akce. Jaká jsou kritéria výběru knih? Na základě jakých parametrů by se "nejkrásnější" kniha měla hodnotit, když přihlédneme k faktu, že porota nemá prostor si stovky knih přečíst a adekvátně tak reagovat na fúzi formy s obsahem? Není problematický už samotný fakt, že je v názvu slovo "nejkrásnější"? Měla by soutěž reagovat na aktuální trendy v designu knih a snažit se je zohlednit při výběru? Je tedy podstatné vybrat nejvíce tendenční artefakty, které v aktuálním roce obstojí v zahraniční konkurenci? Jak vypadá současná kniha? Je to aktuální nové písmo, kterým je vysázena?
Otázkou je rovněž celá koncepce soutěže. Jaká je její propagace, propojení s nakladately, distribucí a knihkupci? Jaký smysl má pro nakladatele, designéry a výtvarníky? Mluví se o tzv. švýcarském modelu, který nemá kategorie a každý rok se vybere pouze jedna nej kniha. Myslíte si, že toto může být cesta i pro tuzemskou soutěž? Co by to znamenalo pro Památník národního písemnictví, nakladatele a v neposlední řadě i čtenáře?
Jak oceněné knihy adekvátně vystavit? Je vůbec možné vystavit v galerii knihy?

Hosté:
Waty Kijonka, grafický designér, společně s Petrem Babákem editor a kurátor výstavy letošní Nejkrásnější české knihy roku 2014
Ondrej Chrobak, historik umění, kurátor
Joachim Dvořák, nakladatel Labyrintu
Martin T. Pecina, grafický designér