Filtering by: Fra mimo Fra

Oct
14
7:00 PM19:00

Ferenc Futurista Book Club 1: Petra Hůlová, Zlodějka mýho táty

Ve druhé půli večera debata s autorkou knihy.


První setkání moderují Ondřej Lipár a Jitka Hanušová,
od druhého se přípravy, dramaturgie i moderace ujmou Eva Havelková a Jana Sticzayová. 


Knižní klub v anglosaském stylu. Jednou za měsíc si přečteme jednu knihu a pak se na hodinu a půl setkáme v klubu Ferenc Futurista (Vrážská 324, Černošice) a formou moderované debaty si o ní promluvíme. Půlku večera pouze mezi sebou, ve druhé půli spolu s autorkou či autorem (nebo překladatelkou, překladatelem). Každého setkání se může zúčastnit pouze deset čtenářů. Své místo si každý zajistí přihlášením na adrese havelkova@grido.cz a zaplacením příspěvku 100 Kč. Organizátorkami a moderátorkami cyklu jsou Eva Havelková a Jana Sticzayová.

FF Book Club byl inspirován a spoluzaložen Fra Book Clubem, který od roku 2016 připravují a moderují v pražském café Fra Ondřej Lipár a Jitka Hanušová.

View Event →
Oct
5
6:00 PM18:00

Tabook: Miroslav Olšovský, Tahiti v hlavě

Nepíšeme, nežijeme, ba ani neumíráme podle abecedy. Naše promluva je roztrhaná. I my jsme fragmentární… Miroslav Olšovský (1970) hledá možnosti, tj. jazyk – kterým lze v této situaci vypovídat. Jak vypovědět to, co není úplné, i to, co téměř není. Zároveň zkoumá, co pro nás – v této situaci – znamená psát a pojmenovávat.

Vratislav Färber

View Event →
Tabook: Adéla Knapová, Předvoj. Veronika Bendová, Vytěženej kraj
Oct
4
8:00 PM20:00

Tabook: Adéla Knapová, Předvoj. Veronika Bendová, Vytěženej kraj

  • Vinotéka a galerie U černého kocoura a zeleného stromu (map)
  • Google Calendar ICS

Adéla Knapová čte z novely Předvoj, Veronika Bendová čte z románu Vytěženej kraj. Moderuje Kateřina Kadlecová.

Předvoj: Novela spojující konec šedesátých let minulého století s vlnami moře, blížící se budoucností i genetickou nepůdou obřího skleníku plného rychlohrachu a očipovaných zaměstnanců.

Vytěženej kraj: České středohoří, Litvínov, Most, Libkovice, Krušné hory, Ústí nad Labem, Hrob... Dvojice protagonistů hledá filmové lokace v kraji, ze kterého si každý urval, co mohl. Netradiční road movie o tom, že v životě to málokdy chodí jako ve filmu. V hlavní roli severní Čechy.

View Event →
Jan
27
7:00 PM19:00

Zuzana Fuksová, Cítím se jako Ulrike Meinhof

Uvedení novinky Fra.

Odposlechy, výpisky, přísahy a poselství. Popisy prokrastinace, dopisy taťkovi, cestopisy v pěti řádcích (Bombaj, Sydney, Taipei aj.), trochu delší podpisy („Zuzana se přidal/a/ ke skupině Sexy Jews“). Nonstop jazyková poradna bez rad. Praha, Brno, Berlín. Definice chudoby (nejmíň 8 pokusů). Spoluzakladatelka uskupení Čokovoko Zuzana Fuksová a obsáhlý výběr z jejích statusů a tweetů.

Zuzana Fuksová (1983) vystudovala sociální práci. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko (alba Best of!, 2008 a Hudba, 2011). V současné době žije v Praze.

View Event →
May
11
8:00 PM20:00

Fra mimo Fra: Papoušek na motocyklu - Večer s P. Borkovcem, J. Fabianovou a U. Heftrichem

Plánovaná řada „Papoušek na motocyklu“, která vznikla ve spolupráci Českého centra, katedrou slavistiky LMU a mnichovského Lyrikkabinettu, představí vývoj české poezie a její klíčové osobnosti od poetismu až dodnes. První večer s básníkem Petrem Borkovcem, dvěma slavisty Ursem Heftrichem a Jeanette Fabian budou nastíněny zvláštnosti české poezie jako např. rozvoj české surrealistické poezie od 20. let do současnosti. Tvůrci pořadu jsou dr. Zuzana Jürgens a Petr Borkovec.

Pořadatelé: České centrum MnichovNadace Lyrik kabinetu Mnichovkavárna Fra (Praha)

View Event →
Fra mimo Fra: Fantomová bolest. Tady a teď: rozhovor české a německé poezie
May
5
7:00 PM19:00

Fra mimo Fra: Fantomová bolest. Tady a teď: rozhovor české a německé poezie

Úvodní debata cyklu se věnuje vývoji poesie po r. 1990, její aktuální situaci, ziskům i ztrátám a hlavním trendům po formální a tematické stránce. Je poezie v obou zemích dnes více angažovanou, věnuje se více aktuálním tématům, či je třeba současnou poezii spíše spojovat s niterností a uzavíráním se do vlastních světů?

Moderace: Urs Heftrich
Diskutující: 
Petr Borkovec (nar. 1970) - Kurátor cyklu, básník, prozaik, redaktor, překladatel, dramaturg čtení v Café Fra. 
Dagmar Leupold (nar. 1955) - Kurátorka cyklu, básnířka, prozaička a překladatelka z italštiny. 
Karel Piorecký (1978) - Literární historik a kritik. 
Daniela Seel (nar. 1974) – Básnířka a vydavatelka (nakladatelství kookbooks – laboratoř pro poezii jako způsob života)

Více informací: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=20734732

Více informací o cyklu Tady a teď. Rozhovor české a německé poezie: https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/sup/pro.html

View Event →
Pecha Kucha Night vol. 2 - "Ni zisk, ni slávu"
Mar
18
8:00 PM20:00

Pecha Kucha Night vol. 2 - "Ni zisk, ni slávu"

Petr Borkovec

 

Dobrý večer. Fra je malé pražské nakladatelství se zaměřením na současnou světovou a českou poezii a prózu, a také překladovou esejistiku; Fra je malá kavárna a malé knihkupectví; Fra je taky prostor, v němž se každý týden jednou nebo dvakrát čtou texty a debatuje většinou o literatuře. Heslo, které platí pro všechny podoby Fra, zní: Nijak to neprožíváme, prostě jsme rádi občas spolu. 

Fra založili před patnácti lety překladatel Erik Lukavský a grafický designér Michal Rydval: nelíbily se jim knihy, které vydávali jiní nakladatelé, a líbily se jim texty, které nikdo nechtěl vydat. Nikdo, opravdu nikdo neví, co znamená slovo Fra, možná Francii a francouzskou literaturu, možná fratelli (přátelé), možná něco jiného. Nejspíš. Na této kresbě jsou ovšem jiní malí nakladatelé, s nimiž se kamarádíme a kteří jsou smutní z toho, že názvy jejich nakladatelství jsou mnohem méně tajemné. 

Tým Fra tvoří dále Petr Borkovec, který má na starosti českou poezii a program kavárny, a Ondřej Lipár, který se stará o web a fotografuje autory a všechny události v kavárně. Lipár na kresbě není, Borkovec v podobě psa Bedřicha. Tento pes chodí na všechna čtení a vyznačuje se tím, že vyje při slově „duše“ a „blues“. Ve Fra nečtou básníci, kteří mají v básních slovo „duše“ a „blues“.

Čtení a debaty jsou každé úterý a někdy ve čtvrtek. Za deset let ve Fra četlo přes tisíc dvě stě spisovatelů a překladatelů. Fotka je z cyklu Big in Japan, v němž básníci pouštějí své oblíbené písně a něco (cokoli) dělají s jejich textem (redukce, variace, překlady, adaptace, negace, pokračování atd.)

Do Fra chodí tři rukopisy týdně. Nikdo autorům neodpovídá. Nevycházejí knihy, které měly vyjít před rokem. Nikdo nic nestíhá. Básník píše do nakladatelství: „Děláte s tím rukopisem něco, nebo se drbete koštětem v prdeli?“ V kavárně je chaos. Nikdo neutrácí, nic se neprodává. Divačka vstává při čtení, přerušuje autora před narvanou kavárnou a říká: „To je nádherné, co píšete, nepomodlil byste se se mnou?“ Autor bledne, všichni blednou. Pak ale nastanou lepší dny.

Peníze, peníze, velké peníze
Šílené množství peněz
Peníze, peníze, koruny, dolary
A hlavně eura, eura, eura
Často si je představujeme
Děláme poezii, máme dobrou představivost

Zásada ve Fra: když knihu chceme, nečekáme na dotaci, vydáme ji, i když dotaci nedostane.

Poezie!!!
To kouzelné umění
Plést si květ a trn

Jak doslova řekl při čtení ve Fra čínský spisovatel Jen Lien: „Není čas na vyptávání, nýbrž k vyznání. K tomu bych prosil ještě jedno to vaše český pivo.“

Toto je tvorba našeho umírajícího kavárenského diaprojektoru (na nový teď není). Hvězdné nebe se stalo emblémem čtení a použili jsme ho na obálku jedné edice.

Čtení jsou někdy i před kavárnou. Toto je raperka a básnířka Martina Malinová. Jednou se četlo v přistaveném autopřívěsu: diváci chodili dovnitř po jednom a básník četl každému zvlášť. Někdy autor nečte, ale nafilmuje se, jak čte – a pak to jen pustí. A tak.

Na čtení chodí 30 až 50 lidí. Někdy taky devět. Za deset let se čtení nekonalo, protože nikdo nepřišel, jen jednou. Nejvíc lidí chodí do Fra na poezii, s prózou se to vlastně nedá srovnat. Možná je to proto, že Fra v současnosti vydává asi nejvíc básnických debutů ze všech českých nakladatelství.

Michal Rydval je autorem veškeré vizuální tváře Fra: knihy jsou si velmi podobné, ale v tom na první pohled rozpoznatelném rámci pořád dochází k nějakým drobným proměnám. A malým experimentům. Některé knihy mají dvě různé obálky. Tři čtyři věrní čtenáři si pak koupí obě varianty stejné knihy. Takto se vydělávají peníze!

Ve Fra se scházejí básníci různých poetik a různých generací; mladí uvádějí starší, a naopak; z návštěvníků čtení se někdy stávají autoři atd. Baví se tu spolu autoři, kteří jsou si v psaní velmi vzdálení. Je tam celkem dobrá atmosféra, a některé věci, vztahy, texty tak vznikají jakoby samy – to je fajn.

Čtení ve Fra mají vždy úvod, komentář: nikdy ho nepíše kritik, ale vždy jiný autor. Komentáře jsou osobní, což neznamená, že nemohou být podrývavé. Nepěstujeme tu biografie ani bibliografie. Nesnášíme herce. Básník nečte, protože vydává, ale čte, protože píše. Umět promluvit o své práci se ve Fra cení. Nikdo se tu nebojí – ani autoři, ani posluchači. Což ale neznamená, že si tu každý dělá, co chce.

Záchvěvy trapnosti a tápavosti jsou součástí čtení. Jsou dokonce žádoucí. Máme je rádi.

Finské čtení ve Fra. V kavárně čtou pravidelně zahraniční autoři. Máme slovenskou řadu a polskou řadu. Fra také vydává antologie současné, spíš mladší evropské poezie. Mít autory, kteří píší teď, kteří píší jazykem těchto let, po ruce – to je důležité.

Moc ani slávu mít nemusím
nepotřebuju peníze ani uznání
pakliže je představivost
ale ženy, ženy – ty ano
hodně, hodně žen
ohromné množství žen
nepředstavitelné množství žen
žen a všeho toho kolem žen

Dmitrij Prigov

 

Pravda je, že ve Fra začalo a skončilo také dost neliterárních vztahů. Barmanky a barmani v tomhle hrají roli. Důležitější ale je, že bar má rád čtení a knihy: barmanky knihy z Fra čtou a při čtení poslouchají a nezapínají kávovar.

Moc ani slávu mít nemusím
ani peníze a uznání
a ženy – vlastně taky ne
musím mít ale představivost!!!
představivost mohutnou, neporazitelnou,
abych to všechno mohl prohlásit za představu!!!

Tentýž Prigov

A ještě jednou: Nijak to neprožíváme, prostě jsme rádi občas spolu.

View Event →